Kurz Rumunský leu (RON)

  Najlepšie výmenné kurzy RON

  Rumunský leva, konkrétne rumunský leu (v jednotnom čísle je leu), je v obehu už takmer 150 rokov. Nový lei (RON) je v platnosti od roku 2005 a jeho kód ISO 4217 je RON (ROmanian New Leu). Jeden leu sa delí na 100 bani (jednotné číslo ban).

  Od zavedenia rumunského lei v roku 1867 prešiel výmenný kurz lei pomerne dramatickým vývojom. Ak vezmeme do úvahy, že leu "prežil" dve kráľovstvá, dve svetové vojny, jednu fašistickú a jednu komunistickú diktatúru a potom jedno veľmi chaotické obdobie reforiem, potom sa nemôžeme čudovať, že kurz leu nikdy nebol nad priemerom kurzov európskych mien, ba dokonca bol na výrazne nižšej úrovni. Len v dvoch prípadoch lei dosiahol alebo dokonca nakrátko prekročil tento priemer. V oboch prípadoch však išlo, žiaľ, o "dielo" vtedajších politických lídrov, ktorí "chceli upokojiť domáce publikum". Situácii lei nepomohla ani skutočnosť, že Európa ako prvá a jediná krajina zaviedla polymérové bankovky. Kurzovej pozícii lei (RON) nepomohla ani "denominácia" lei v pomere 1 nový lei (RON) k 10 000 starým lei v rámci menovej reformy z 1. júla 2005, ani vstup Rumunska do EÚ v roku 2007.

  Individuálne podmienky pre našich klientov

  Zavedenie eura a tým aj zrušenie lei (RON) bolo pôvodne plánované na rok 2015, ale v roku 2012 bolo rozhodnutím Rumunskej národnej banky odložené na neurčito. Nech sa už bude kurz lei (RON) v budúcnosti vyvíjať akokoľvek, môžete byť pokojní, pokiaľ vaše transakcie spravuje spoločnosť Akcenta. Akcenta má dlhodobé skúsenosti s rôznymi výmennými kurzami, dokonca aj s prechodom jednotlivých mien na euro alebo s prijatím eura namiesto jednotlivých mien (napr. Slovensko). Pripravte sa na všetky možnosti.

  Naše kurzy

  Mena

  Nákup

  Predaj

  Zobrazené hodnoty sú len orientačné, za účelom zistenia aktuálneho kurzu volajte na telefónne číslo: 0850 111 600. Aktuálne kurzy môžete kedykoľvek zistiť na Online Broker.

  54 000+ klientov na 6 trhoch

  Viac ako 25 rokov na trhu

  Viac ako 100 obchodných zástupcov

  Zahraničné platby

  Zahraničné a domáce platby prostredníctvom Akcenty sú rýchle, spoľahlivé a lacné. Platby môžete vykonávať v 17 menách. Sú pohotovou alternatívou k platbám realizovaným prostredníctvom bánk.

  Viac informácií
  Devízové transakcie

  Najlepšie kurzy pre firmy, individuálne riešenia, rýchlosť a spoľahlivosť pri realizácii devízových transakcií (výmeny mien). Každému klientovi ponúkame optimálne riešenie podľa jeho potrieb.

  Viac informácií
  Zabezpečenie kurzového rizika

  Zabezpečenie proti nepriaznivým zmenám výmenného kurzu už od 10 000 EUR alebo ich ekvivalentu v inej mene. Poskytujeme aj malým spoločnostiam, bez poplatku, individuálne a presne na mieru.

  Viac informácií