Akcenta top

Ranné správy 7.6.2013

Ranné správy 7.6.2013

Kľúčové udalosti

 • ČR: Obchodná bilancia v apríli skončila v prebytku 33,0 mld. korún. Vývoz sa zvýšil o 6,4 % r/r a dovoz o 1,3 %.
 • Eurozóna: Európska centrálna banka (ECB) ponechala v súlade s očakávaniami hlavnú sadzbu na úrovni 0,5 %.
 • Nemecko: Priemyslové objednávky v apríli poklesli o 2,3 % m/m a o 0,4 % r/r.
 • USA: Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni činil 346 tis. Celkove počet vyplácaných podpôr činil 2 952 tis.

Vývoj na devízovom trhu

 • V stredoeurópskom regióne vývoj tamojších mien k euru znovu divergoval. Zatiaľ čo sa korune darilo a dokázala mierne posilniť, tak maďarský forint z denného nadhľadu stagnoval a poľský zlotý oslabil.
 • Na menovom páre s eurom sa v priebehu dňa obchodovalo bez väčších zmien v blízkosti hladiny 25,75 CZK/EUR a až v samom závere popoludnia koruna posilnila na úroveň 25,70. Na domáce dáta o zahraničnom obchode koruna reagovala minimálne. Dnes bude zverejnená štatistika priemyselnej výroby za apríl, ale dopad na kurz koruny bude pravdepodobne iba obmedzený. V priebehu dnešného dňa by sa koruna mala pohybovať v pásme 25,60 – 25,85 CZK/EUR. Z nadhľadu nadchádzajúcich týždňov má koruna i naďalej priestor k oslabeniu a to smerom k hranici 26 CZK/EUR a vyššie. K americkému dolára koruna v priebehu popoludnia posilnila v súvislosti s tlačovou konferenciou po zasadaní ECB na najsilnejšie hodnoty za posledné tri mesiace a v závere popoludnia sa už obchodovalo pod hladinou 19,50 CZK/USD. Hlbšie pod hranicu 6 CZK/PLN sa dostala voči poľskému zlotému a nachádza sa tak na najsilnejších úrovniach od septembra minulého roku.
 • Poľský zlotý k euru ďalej strácal a popoludní sa obchodovanie prenieslo nad hladinu 4,30 PLN/EUR. Poľská mena zostáva pod výrazným predajným tlakom k euru i k ďalším menám, vrátane českej koruny. Na druhej strane maďarský forint sa dokázal udržať pod hranicou 300 HUF/EUR a k euru včera stagnoval.
 • Na hlavnom menovom páre sa darilo spoločnej európskej mene, ktorá k dolára výrazne posilnila a v závere dňa dokonca niekoľko kotácií prebehlo nad hladinou 1,33 USD/EUR, tj. na viac ako 3-mesačných eurových maximách. Za posilnením eura stála predovšetkým tlačová konferencia po zasadaní ECB, ktorá vyznela proti výraznejšiemu uvoľneniu menovej politiky. So sadzbami sa nehýbalo a taktiež záporná diskontná úroková sadzba je momentálne passé.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

 • ČR: Priemyslová produkcia, Stavebná produkcia (apríl)
 • Nemecko: Priemyslová výroba (apríl)
 • USA: Počet novo vytvorených pracovných miest, Miera nezamestnanosti (máj)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností