Akcenta top

Ranné správy 28.6.2013

Ranné správy 28.6.2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: ČNB ponechala úrokové sadzby podľa očakávania na technickej nule, teda na úrovni 0,05 %. Guvernér Miroslav Singer na tlačovej konferencii uviedol, že sa znovu zvyšuje pravdepodobnosť využitia devízových intervencií, a to z dôvodu nízkej inflácie, ktorá znepokojuje bankovú radu už množstvo mesiacov. Singer ďalej uviedol, že by devízové intervencie prebiehali vo veľkých objemoch a ich dopad by tak mohol byť pre trh významnejší, než sa očakávalo.
  • Nemecko: Počet osôb bez práce sa v júni znížil o 12 tisíc, uviedol Spolkový úrad práce. Miera nezamestnanosti zostala na úrovni z predchádzajúceho mesiaca na 6,8 % a je tak najnižšie od septembra minulého roku.
  • Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu vzrástol na 91,3 bodov z májových 89,5 bodov, uviedol prieskum Európskej komisie. Index podnikateľskej dôvery sa zvýšil na -0,68 bodov z -0,75 bodov v máji, uviedol prieskum Európskej komisie.
  • USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v týždni do 22. júna v USA poklesol o 9 tisíc na 346 tisíc, uviedlo ministerstvo práce. Osobné príjmy sa zvýšili o 0,5 % v máji, uviedlo ministerstvo obchodu.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna ako jediná zo stredoeurópskeho regiónu včera výrazne oslabila, voči euru sa po mesiaci znovu dostala nad hranicu 26 CZK/EUR, okolo 17 hodiny sa pohybovala na úrovni 26,09 CZK/EUR a je tak na najslabšej hladine od konca mája. Na páre s dolárom bol vývoj podobný, koruna sa prepadla nad hranicu 20 CZK/USD, v závere popoludnia ukončila na úrovni 20,06 CZK/USD. Značný vplyv na obchodovanie koruny mohli mať i výroky Miroslava Singera ohľadne devízových intervencií.
  • Obchodovanie v stredoeurópskom regióne nebolo sprevádzané výraznou volatilitou, zlotý v popoludňajších hodinách mierne posilnil, vzápätí však o svoje zisky prišiel. V priebehu neskorých popoludňajších hodín sa kótoval na hladine 4,334 PLN/EUR. Výkyvy forintu boli úplne nevýrazné, väčšinu dňa sa kurz pohyboval do strany. Okolo 17 hodiny kótoval za 295,94 HUF/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre sa včera neobjavil žiadny výraznejší trend, v priebehu dňa nedošlo k žiadnym výraznejším výkyvom. V závere obchodnej seansy sa kurz dolára voči euru pohyboval na hladine 1,30 USD/EUR.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Maďarsko: Index cien výrobcov PPI (máj)
  • Nemecko: Index spotrebiteľských cien CPI (jún)
  • USA: Spotrebiteľská dôvera - University of Michigan (jún), PMI – Chicago (jún), Prejavy členov Fedu
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností