Akcenta top

Ranné správy 26.7.2013

Ranné správy 26.7.2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: Ministerstvo financií zhoršilo odhad rastu domácej ekonomiky. Pôvodný aprílový odhad očakával stagnáciu v tomto roku a raste HDP o 1,2 % v roku budúcom. Nová prognóza uvádza pokles ekonomiky o 1,5 % v tomto roku a rast o 0,8 % v roku 2014. Na druhú stranu ministerstvo uviedlo, že deficit verejných financií by mal tento rok klesnúť na 2,8 % HDP. Nová prognóza je označovaná za skôr pesimistickú napríklad v porovnaní s odhadom ČNB.
  • Nemecko: Podnikateľská dôvera sa naďalej zvyšuje, a to už od mája. Index podnikateľskej klímy Ifo sa v júli zvýšil o 0,3 na 106,2 bodov.
  • USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti sa v týždni do 20. júla v USA zvýšil o 7 tisíc na 343 tisíc, uviedlo ministerstvo práce. Objem objednávok tovaru dlhodobej spotreby v júni vzrástol o 9,9 miliárd dolárov, čiže o 4,2 % na 244,5 miliárd. Objem je tak najvyšší za celú dobu svojho merania, uviedlo ministerstvo obchodu.

Vývoj na devízovom trhu

  • Nízka volatilita na páre koruny voči euru sprevádza vývoj kurzu i naďalej. Včerajšie pohyby sa odohrávali v úzkom pásme 25,87 - 25,95 CZK/EUR. V porovnaní so stredou koruna mierne oslabila, v neskorých popoludňajších hodinách sa kótovala na hranici 25,91 CZK/EUR. V priebehu dňa neboli zverejnené žiadne nové dáta z tuzemska. Naďalej sa očakáva stagnácia kurzu okolo hladiny 26 CZK/EUR, nedá sa však vylúčiť i výraznejšie oslabenie koruny nad túto úroveň.
  • Koruna na páre s dolárom v priebehu včerajšej seansy znovu čelila výkyvom na obe strany. V dopoludňajších hodinách sa obchodovalo okolo hladiny 19,65 CZK/USD, popoludní koruna posilnila a svoje straty postupne umazala. Okolo 17 hodiny sa kótovala na úrovni 19,58 CZK/USD.
  • Menám stredoeurópskeho regiónu sa znovu nedarilo. Zlotý voči euru ďalej korigoval svoje zisky získané na začiatku týždňa a v priebehu dňa oslabil až k hladine 4,248 PLN/EUR. V závere popoludnia sa kótoval za 4,24 PLN/EUR. Forint tiež pokračoval v oslabovaní, ku koncu obchodnej seansy sa pohyboval na úrovni 297,13 HUF/EUR.
  • Obchodovanie na hlavnom menovom páre včera sprevádzala zvýšená volatilita. V dopoludňajších hodinách euro oslabilo pod hranicu 1,32 USD/EUR, popoludní však kurz eurodolára obrátil trend a znovu zamieril k hladine 1,325 USD/EUR. Okolo 17 hodiny sa kótoval na úrovni 1,323 USD/EUR. Euro je tak najsilnejšie za posledné mesiac. Na vývoj kurzu nemali tento krát nové makrodáta z eurozóny a Spojených štátov takmer žiadny vplyv.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Slovensko: Index cien výrobcov (jún)
  • USA: Spotrebiteľská dôvera - University of Michigan (júl)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností