Akcenta top

Ranné správy 25.7.2013

Ranné správy 25.7.2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: Spotrebiteľská dôvera v júli klesla na -20,5 b. z -19,0 b., podnikateľská dôvera zostala bez zmeny na 0,9 b.
  • Nemecko: Index nákupných manažérov PMI v službách za júl rástol z 50,4 b. na 52,5 b. , v spracovateľskom sektore sa index zvýšil z 48,6 b. až na 50,3 b.
  • Eurozóna: Index nákupných manažérov PMI v júli vzrástol z 48,7 b. na 50,4 b.
  • USA: Objem hypotečných žiadostí sa v minulom týždni znovu znížil, úrokové sadzby však po prvý krát od mája poklesli. Podľa týždenného prieskumu celonárodnej bankovej asociácie do 19. júla oslabil kompozitný index o 1,2 %. Bol to desiaty pokles v priebehu jedenástich týždňov.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna v priebehu včerajšej obchodnej seansy znovu stagnovala. Obchodovanie voči euru prebiehalo prevažne v úzkom pásme 25,85 – 25,95 CZK/EUR. Okolo 17 hodiny sa kótovala na hladine 25,85 CZK/EUR. Zvýšenú volatilitu na trhu nevyvolali ani nové dáta z tuzemska. Naďalej je nepravdepodobné, že by koruna k euru v nadchádzajúcich týždňoch výraznejšie posilnila (rádovo o niekoľko desiatok halierov). Ak by sa koruna predsa len dostala k silnejším hodnotám, centrálni bankári by sa ju snažili dostať naspäť k súčasným úrovniam. Ďaleko pravdepodobnejšia sa javí stagnácia koruny v blízkosti hladiny 26 CZK/EUR. Vylúčiť sa nedá ani jej ďalšie oslabenie výraznejšie nad 26 CZK/EUR.
  • Na páre s dolárom koruna včera čelila výkyvom na obe strany. Najprv oslabila do začiatku popoludnia tesne pod hranicu 19,65 CZK/USD, vzápätí svoje straty korigovala a zamierila k úrovniam pod hladinou 19,55 CZK/USD. V závere popoludnia sa kurz pohyboval na hranici 19,57 CZK/USD.
  • V stredoeurópskom regióne sa nedarilo ako forintu, tak zlotému. Forint znovu pokračoval v oslabujícom trende, ktorý ho sprevádza viac-menej už 2 týždne. V závere seansy sa pohyboval na hranicu 296,15 HUF/EUR. Zlotý včera ukončil na 4,226 PLN/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre euro od ranných hodín zamierilo ku svojim maximám za posledných 6 týždňov, teda k hladine 1,325 USD/EUR. V priebehu popoludňajších hodín však eurodolár obrátil trend a doláru sa podarilo umazať svoje denné straty. Okolo 17 hodiny sa obchodovalo na úrovni 1,32 USD/EUR. Na vývoj kurzu mohli mať vplyv i nové pozitívne dáta ako z eurozóny, tak zo Spojených štátov.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Nemecko: IFO Index podnikateľskej nálady (júl)
  • USA: Objednávky tovaru dlhodobej spotreby (jún), Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (týždeň)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností