Akcenta top

Ranné správy 25.6.2013

Ranné správy 25.6.2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: Dôvera v domácu ekonomiku sa v júni znovu nepatrne zlepšila. Indikátor ekonomického sentimentu vzrástol o 0,5 bodov na 87,7 bodov, uviedol štatistický úrad. V rovnakom období pred rokom sa ukazovateľ pohyboval na hranici 86,9 bodov. V priemysle sa indikátor dôvery medziročne zhoršil. V stavebníctve sa dôvera znovu znížila a klesla na rekordné minimum. Hodnotenie celkového dopytu sa na druhú stranu zlepšilo. Index podnikateľskej dôvery sa v júni zvýšil o 0,4 bodov na 84 bodov. Prezident Miloš Zeman po jednaní tripartity uviedol, že dnes vymenuje predsedu úradníckej vlády. Prezident verí, že vláda odborníkov, ktorú plánuje menovať, bude zostavená z radov zástupcov odborov a tiež zamestnávateľov. V prechodnej vláde by Miloš Zeman uvítal i členov predchádzajúcej vlády. Úradnícku vládu však nepreferuje žiadna zo súčasných parlamentných strán, tie dávajú prednosť predčasným voľbám.
  • Nemecko: Podnikateľská dôvera sa mierne zlepšila. Index podnikateľskej klímy Ifo stúpol o 0,2 bodov na 105,9 bodov, uviedol júnový prieskum ekonomického inštitútu Ifo. V rovnakom období minulého roku sa index pohyboval na úrovni 105,1 bodov.
  • USA: Podmienky výrobných podnikov oblasti Dallas sa v júni zlepšili. Index aktivity vzrástol o 6,5 bodov z 10,5 bodov v máji, uviedol prieskum Federálnej rezervnej banky Dallasu. Rast produkcie zrýchlil a bol najvyšší od marca 2011.

Vývoj na devízovom trhu

  • Korunu sprevádzali na začiatku týždňa výkyvy na obe strany, v ranných hodinách kurz oslabil k hladine 25,90 CZK/EUR, začiatkom popoludnia však otočil trend a koruna posilnila do neskorých popoludňajších hodín k hladine 25,81 CZK/EUR. Na páre s dolárom boli pohyby koruny nevýrazné, väčšinu dňa sa držala v úzkom 10 halierovom pásme 19,70 – 19, 80 CZK/USD. Okolo 17 hodiny sa obchodovala za 19,71 CZK/USD.
  • Ostatné stredoeurópske meny sa v pondelok obchodovali len s veľmi nízkou volatilitou, forint v závere seansy ukončil v nepatrnom zisku na úrovni 298,75 HUF/EUR. Zlotý sa ku koncu popoludnia kótoval na blízkej hladine z predchádzajúceho dňa, teda na 4,341 PLN/EUR.
  • Ani na hlavnom menovom páre sa v priebehu včerajšej seansy neobjavil výraznejší trend, kurz sa po značnú časť dňa pohyboval do strany a osciloval okolo hranice 1,31 USD/EUR. Okolo 17 hodiny sa dolár voči euru kótoval v miernom zisku na úrovni 1,309 USD/EUR.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Poľsko: Maloobchodný predaj (máj), Miera nezamestnanosti (máj)
  • Maďarsko: Rozhodnutie o úrokovej sadzbe (jún)
  • Eurozóna: Prejav prezidenta ECB Draghiho
  • USA: Objednávky tovaru dlhodobej spotreby (máj), Spotrebiteľská dôvera (jún), Predaje nových domov (máj)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností