Akcenta top

Ranné správy 24.5.2013

Ranné správy 24.5.2013

Kľúčové udalosti

  • Eurozóna: Spotrebiteľská dôvera eurozóny vykázala zlepšujúci sa trend už šiesty mesiac za sebou. Index sentimentu v máji vzrástol o 0,4 na -21,9 bodov po zvýšení o 1,2 na -22,3 bodov v apríli, uviedol odhad Európskej komisie. Jedná sa o najlepší výsledok od júla 2012. Podmienky v súkromnom sektore eurozóny sa druhý mesiac za sebou zlepšujú, kompozitný ukazovateľ, ktorý zahrňuje dáta nákupných manažérov priemyslu i služieb eurozóny, v máji stúpol na 47,7 bodov zo 46,9 bodov v apríli, čo predstavuje najlepší výsledok od februára. Výsledky uviedol prieskum Markit Economics.
  • USA: Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti sa znížil o 23 tisíc na 340 tisíc, uviedlo americké ministerstvo práce v týždennej štatistike do 18. mája. Ceny nehnuteľností sa v marci medzimesačne zvýšili o 1,3 % po raste o 0,9 % v februári, uviedol prieskum agentúry Federal Housing Finance Agency. Ročný predaj nových domov sa v apríli zvýšil o 10 tisíc, alebo o 2,3 % na 454 tisíc zo 444 tisíc v marci, uviedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledok prekonal väčšinové očakávania 424 tisíc.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna sa pokúsila v ranných hodinách korigovať slabý kurz, do začiatku popoludnia si pripísala 10 halierov, o ktoré vzápätí prišla. Okolo 17 hodiny tak uzatvárala v miernej strate 26,13 CZK/EUR. Na páre s dolárom sa jej však darilo o poznanie lepšie, z rannej úrovne, ktorá bola najnižšia od augusta minulého roku, koruna v dopoludňajších hodinách posilnila a po zvyšok dňa svoje zisky udržala. V závere popoludnia sa kurz kótoval na hladine 20,25 CZK/USD.
  • Meny stredoeurópskeho regiónu včera strácali, zlotý sa väčšinu obchodnej seansy pohyboval nad úrovňou 4,20 PLN/EUR, ukončil na hranici 4,203 PLN/EUR. Výraznejší prepad si pripísal i forint, ktorý sa obchodoval nad hranicou 292 HUF/EUR, v priebehu neskorého popoludnia po miernej korekcii sa forint pohyboval na hladine 291,3 HUF/EUR.
  • Euru sa na hlavnom menovom páre v priebehu včerajšej seanse podarilo posilniť a umazalo tak časť strát z predchádzajúceho dňa. Od ranných hodín z úrovne pod hranicou 1,85 USD/EUR posilnila spoločná európska mena do 17 hodiny na úroveň 1,29 USD/EUR. Na vývoj kurzu mohla mať vplyv i pozitívne makroekonomické dáta z eurozóny.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Nemecko: IFO Index podnikateľskej nálady (máj)
  • Poľsko: Maloobchodné tržby (apríl), Miera nezamestnanosti (apríl)
  • USA: Objednávky tovaru dlhodobej spotreby (apríl)

AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností