Kľúčové udalosti
- ČR: Pomer štátneho dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP) bol v ČR na konci prvého štvrťroka tohto roku deviaty najnižší v rámci zemí Európskej únie (EÚ) a činil 47,8 %. Priemer EÚ je pritom 85,9 % dlhu k HDP. Najzadlženejšou krajinou je Grécko so 160,5 % a najmenej zadlženou Estónsko s 10 %.
- Nemecko: Nemecká centrálna banka (Bundesbank) uviedla, že tamojšia ekonomika v druhom štvrťroku výrazne zrýchlila. V letných mesiacoch sa však očakáva opätovné spomalenie rastu.
- USA: Index národnej aktivity chicagskej pobočky Fedu v júni činil -0,13 bodu. Predaje už postavených domov v júni poklesli o 1,2 %, čo je v medziročnom prepočte 5,08 mil.
Vývoj na devízovom trhu
- Koruna voči euru v priebehu dňa síce oslabovala, ale nakoniec dokázala straty kompletne vymazať. Do nového týždňa koruna štartovala z hladiny 25,90 CZK/EUR. V priebehu popoludnia postupne strácala a obchodovanie sa priblížilo k hranicu 26. V závere dňa sa však kurz kótoval znovu v blízkosti hladiny 25,90. Domáci makroekonomický kalendár bol včera kompletne prázdny a ani dnes nebudú zverejnené žiadne dôležité dáta. Všetko nasvedčuje tomu, že by sa i v priebehu dnešného dňa malo obchodovať v rozmedzí 25,90 – 26. CZK/EUR
- K americkému dolára si koruna po horších dátach z USA dokázala mierne polepšiť a v popoludňajších hodinách zamierila pod hladinu 19,70 CZK/USD, na najsilnejšie hodnoty od konca júna. Naopak voči poľskému zlotému strácala a kurz sa ku koncu dňa kótoval na hladine 6,15 CZK/PLN. Koruna je ku zlotému najslabšia od konca mája.
- Ostatné stredoeurópske meny k euru posilňovali. Poľský zlotý zamieril smerom k hladine 4,20 PLN/EUR a obchoduje sa už na dohľad tejto psychologickej úrovne. Maďarský forint posilnil k hladine 294 HUF/EUR.
- Na hlavnom menovom páre euro dokázalo k doláru posilniť. Horšie dáta z USA podporili spoločnú európsku menu a vyhnali kurz nad hladinu 1,32 USD/EUR. Euro sa tak obchodovalo na mesačnom maxime. V priebehu dneška však bude zverejnené minimum dát z Európy i zo zámoria a je otázkou, či euro dostane potrebné impulzy k posilneniu výraznejšie nad hladinu 1,32.
Dnešné očakávané dáta a udalosti
- Eurozóna: Spotrebiteľská dôvera (júl)
- Poľsko: Maloobchodné tržby, Nezamestnanosť (jún)
- USA: Index cien domov (máj), Index výrobnej aktivity richmondskej pobočky Fedu (júl)