Akcenta top

Ranné správy 21.6.2013

Ranné správy 21.6.2013

Kľúčové udalosti

  • EÚ: Podmienky v súkromnom sektore eurozóny sa už tri mesiace po sebe stabilizujú. Kompozitný ukazovateľ, ktorý sleduje dáta nákupných manažérov priemyslu i služieb eurozóny, vzrástol v júni na 48,9 bodov zo 47,7 bodov v máji. Jedná sa o najlepší výsledok od marca minulého roku, uviedol prieskum Markit Economics. Okrem januára 2012 zostal v nepretržitom poklese dvadsaťjeden mesiacov. Výrobný index PMI eurozóny sa v júni zvýšil zo 48,3 bodov na 48,7 bodov, teda najvyššiu hodnotu za posledných 16 mesiacov. Index aktivity služieb PMI eurozóny v júni vzrástol z májových 47,2 bodov na 15 mesačné maximum 48,6 bodov.
  • USA: Podmienky výrobných podnikov oblasti stredného Atlantiku v júni zaznamenali výrazné zlepšenie a prognózovaný výhľad zostáva priaznivý, uviedol prieskum Federálnej rezervnej banky Filadelfie. Kompozitný index aktivity skokovo vzrástol na 12,5 bodov z -5,2 bodov v máji, výsledok výrazne prekonal očakávania a index je na najlepších hodnotách od apríla 2011. Predaj starších domov sa v máji nečakane zvýšil o 4,2 % na 5,18 miliónov jednotiek, uviedla štatistika celonárodnej asociácie realitných kancelárií. V medziročnom porovnaní predaj vzrástol o 12,9 % a pokračuje tak v rastovom trende, ktorý trvá už dvadsaťtri mesiacov. Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v týždni do 15. júna v USA vzrástol o 18 tisíc na 354 tisíc, uviedlo ministerstvo práce. Jedná sa o najvýraznejší rast ukazovateľa od začiatku mája.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna včera výrazne strácala už od dopoludňajších hodín, do neskorého popoludnia oslabila o viac ako 20 halierov, k úrovni 25,89 CZK/EUR. Podobný vývoj sa odohral i na páre s dolárom, kde koruna tiež stratila cez 20 halierov. V závere obchodnej seansy sa kótovala na hladine 19,65 CZK/USD. Z tuzemska neboli zverejnené žiadne nové správy, vplyv na obchodovanie koruny tak mohli mať pozitívne dáta z eurozóny a Spojených štátov.
  • V stredoeurópskom regióne zvýšená volatilita sprevádzala zlotý, u ktorého došlo v ranných hodinách k výraznému prepadu a následnej korekcii. Okolo 17 hodiny sa pohyboval v strate na úrovni 4,34 PLN/EUR. Forint sa väčšinu dňa pohyboval prevažne do strany a nevykazoval tak zreteľnejší trend. V závere popoludnia sa kurz kótoval na hladine 298,18 HUF/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre dolár nasledoval posilnenie z predchádzajúceho dňa, keď kurz čelil skokovému výkyvu pod hranicu 1,33 USD/EUR. V priebehu včerajšej seansy kurz postupne aprecioval až k hladine 1,318 USD/EUR. Dolár tak umazal svoje straty za posledný týždeň. Vývoj kurzu mohol byť ovplyvnený novými správami ako z eurozóny, tak zo Spojených štátov.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Eurozóna: Zasadanie ministrov financií Európskej únie (apríl), Bežný účet platobnej bilancie (apríl)
  • SR: Vývoj hospodárstva (apríl)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností