Akcenta top

Ranné správy 2.7.2013

Ranné správy 2.7.2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: Miera nezamestnanosti dosiahla v máji úrovne 7,2 % a medziročne sa tak zvýšila o 0,3 %, uviedol štatistický úrad. Podmienky vo výrobnom sektore sa v júni znovu zlepšili, index PMI vzrástol na 51 bodov z májových 50,1 bodov. Index je tak na najvyššej úrovni od marca minulého roku a rastie už tri mesiace za sebou. Výsledky uviedol Markit Economics.
  • Eurozóna: Rast spotrebiteľských cien v júni zrýchlil v medziročnom porovnaní na 1,6 % z májových 1,4 %. Na zvýšenie rastu cien mal dopad predovšetkým rast cien energií, potravín, alkoholu a tabaku. V rovnakom období pred rokom sa index HICP pohyboval vo výške 2,4 %. Výsledky uviedol štatistický úrad. Podľa prieskumu nákupných manažérov od Markit Economics sa situácia vo výrobnom sektore eurozóny začína stabilizovať, napomáha tomu predovšetkým všeobecné zlepšenie obchodných podmienok. Index PMI sa v júni zvýšil z májových 48,3 bodov na 48,8 bodov a je tak na najlepšej úrovni za posledných 16 mesiacov, index sa však stále pohybuje pod deliacou hranicou rastu a poklesu 50 bodov, a to už 23 mesiacov.
  • USA: Podmienky vo výrobnom sektore sa v priebehu júna zlepšili. Podľa prieskumu nákupných manažérov ISM sa kompozitný index PMI zvýšil na 50,9 bodov zo 49,0 bodov v máji. Na rast produkcie malo vplyv predovšetkým oživenie dopytu a zvýšenie objemu nových zákaziek. Podmienky v sektore služieb zaznamenali priaznivý vývoj, index NMI vzrástol na úroveň 53,7 bodov a zvýšil sa tak z 9-mesačného minima z predchádzajúceho mesiaca, teda 53,1 bodov.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna na počiatku týždňa čelila menej výrazným výkyvom na obe strany a v priebehu obchodnej seansy sa tak neobjavil zreteľný trend. V dopoludňajších hodinách koruna oslabovala, na začiatku popoludnia však obrátila trend a o svoje zisky prišla. Voči euru sa okolo 17. hodiny kótovala na hladine 26,01 CZK/EUR. Na páre s dolárom bol vývoj kurzu podobný, koruna uzavrela na úrovni 19,95 CZK/USD.
  • V stredoeurópskom regióne včera nedošlo k významným výkyvom. Forint po nízkej volatilite, ktorá ho sprevádzala väčšinu dňa, nepatrne posilnil. V priebehu neskorého popoludnia sa pohyboval na hladine 294,15 HUF/EUR. Zlotý v priebehu dopoludnia oslabil nad hranicu 4,33 PLN/EUR, v popoludňajších hodinách sa kótoval blízko úrovne 4,34 PLN/EUR, v závere seansy sa pohyboval na hladine 4,33 PLN/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre euro z rána apreciovalo, v popoludňajších hodinách však kurz obrátil trend a spoločná európska mena tak o svoje zisky prišla. Okolo 17. hodiny sa kótovala na úrovni 1,304 USD/EUR. Na vývoj dolára voči euru mohli mať vplyv i nové makroekonomické údaje, a to predovšetkým údaje zo Spojených štátov, ktoré boli prevažne pozitívne a prekonali väčšinové očakávania.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Maďarsko: Obchodná bilancia (apríl)
  • Eurozóna: Index cien výrobcov PPI (máj)
  • USA: Priemyslové objednávky (máj), Objednávky tovaru dlhodobej spotreby (máj)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností