Akcenta top

Ranné správy 19. 7.2013

Ranné správy 19. 7.2013

Kľúčové udalosti

  • Eurozóna: Prebytok platobnej bilancie eurozóny sa v máji znížil na 19,6 miliárd eur, uviedla Európska centrálna banka.
  • USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti sa v týždni do 13. júla prekvapivo znížil o 24 tisíc na 334 tisíc. Počet žiadostí bol tak najnižšie od začiatku mája, uviedlo ministerstvo práce. Podmienky výrobných podnikov oblasti stredného Atlantiku sa i v júli naďalej zlepšovali, uviedol prieskum Federálnej rezervnej banky Filadelfie. Kompozitný index aktivity vzrástol na 19,8 bodov z 12,5 bodov v júni a pohybuje sa tak na najvyššej úrovni od marca 2011.
  • MMF: Šéfka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová uviedla, že Európska centrálna banka má stále k dispozícii nástroje, ktorými by mohla dodatočne ešte viac podporiť ekonomiku eurozóny a to v prípade, že by si ich situácia nevyhnutne vyžadovala. Tiež však dodala, že ECB je jediná centrálna banka, ktorá túto možnosť má.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna na páre s eurom v priebehu včerajšej obchodnej seansy kopírovala vývoj z predchádzajúceho dňa, keď v priebehu rána strácala, a kurz sa dostal až nad hladinu 25,95 CZK/EUR. Onedlho však v dopoludňajších hodinách obrátila trend a zamierila naspäť k úrovni 25,90 CZK/EUR a umazala tak predchádzajúce straty. Okolo 17 hodiny sa pohybovala na hladine 25,92 CZK/EUR. Na páre s dolárom nebolo obchodovanie sprevádzané žiadnym výraznejším trendom, koruna len mierne oslabovala, v neskorých popoludňajších hodinách sa kótovala za 19,78 CZK/USD. V priebehu dňa neboli zverejnené žiadne nové údaje z tuzemska, ktoré by ovplyvnili vývoj koruny.
  • Zo stredoeurópskeho regiónu zaznamenal významný výkyv len forint, ktorý v priebehu dňa oslaboval, okolo 13 hodiny sa voči euru dostal nad hranicu 295 HUF/EUR, a i cez korekciu v popoludňajších hodinách ukončil na týždennom minime na hladine 294,8 HUF/EUR. Pohyby zlotého boli úplne nevýznamné, v priebehu dňa sa obchodovalo pod úrovňou 4,25 PLN/EUR a kurz sa prevažne pohyboval do strany. Okolo 17 hodiny sa zlotý kótoval voči euru za 4,246 PLN/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre nedošlo včera k žiadnym výraznejším pohybom. Kurz eurodolára sa pohyboval celú obchodnú seansu prevažne do strany a to okolo hladiny 1,31 USD/EUR. V závere popoludnia ukončil dolár voči euru v nepatrnom zisku na úrovni 1,309 USD/EUR. Vývoj kurzu tak neovplyvnili ani nové údaje z eurozóny či Spojených štátov.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • Nemecko: Index cien výrobcov (jún)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností