Kľúčové udalosti
- Nemecko: Nemecký ústavný súd jednal o tom, či sú európske záchranné mechanizmy v súlade s nemeckou ústavou. Otáznik visí predovšetkým nad programom OMT, ktorý umožňuje Európskej centrálnej banke nakupovať dlhopisy Európskych zemí.
Vývoj na devízovom trhu
- Voči euru koruna posilnila v dopoludňajších hodinách k hladine 25,60 CZK/EUR, okolo ktorej sa následne obchodovalo po zvyšok dňa. Zatiaľ čo prevažná väčšina technických ukazovateľov i naďalej signalizuje ďalšie posilňovanie koruny, tak dáta z domácej ekonomiky hovoria naopak proti korune. Kľúčovú rolu hrá v tomto smere i naďalej Česká národná banka (ČNB). Vzhľadom k tomu, že úrokové sadzby ČNB sú už takmer na nule, tak ďalšou možnosťou ako ďalej uvoľniť menovú politiku je výmenný kurz. Slabší kurz koruny pritom menové podmienky uvoľňuje a naopak. So súčasnými hodnotami kurzu koruny k euru tak nemusí byť ČNB spokojná a môže začať verbálne proti korune intervenovať a to i s ohľadom na kumulujúce sa protiinflačné riziká. Z tohto dôvodu je i naďalej pravdepodobný slabší kurz koruny v nadchádzajúcich týždňoch a jej oslabenie k hranici 26 Kč/EUR. Voči dolára koruna taktiež posilnila, keď jej zisky umocnil vývoj na menovom páre EUR/USD. V priebehu popoludnia sa obchodovalo prevažne v blízkosti úrovne 19,30 CZK/USD. K poľskému zlotému sa obchodovalo okolo hranice 6 CZK/PLN.
- Z ostatných stredoeurópskych mien v priebehu dňa mierne strácal poľský zlotý, ktorý sa k euru nachádzal v pásme 4,27 – 4,285 PLN/EUR. V závere dňa však dokázal svoje straty z časti vymazať. Maďarský forint zamieril nad hranicu 300 HUF/EUR, avšak v popoludňajších hodinách dokázal dopoludňajšie straty zmazať.
- Na hlavnom menovom páre bolo obchodovanie vzhľadom k absencii významnejších ekonomických dát veľmi pokojné a v priebehu dňa sa odohrávalo prevažne tesne pod úrovňou 1,33 USD/EUR, v nočných hodinách dokázalo euro posilniť nad zmienených 1,33.
Dnešné očakávané dáta a udalosti
- Eurozóna: Priemyslová výroba (apríl)
- USA: Žiadosti o hypotéky