Akcenta top

Ranné správy 12. 7. 2013

Ranné správy 12. 7. 2013

Kľúčové udalosti

  • EÚ: Európska centrálna banka naďalej nevylučuje možnosť ďalšieho znižovania úrokových sadzieb. Nie je v pláne rady guvernérov zvýšenie súčasných sadzieb, teraz ich považuje za maximálnu hranicu. Keďže sa hospodárska situácia stabilizuje pomaly a inflácia je na nízkej hladine a prípadné šoky považuje centrálna banka za utlmené, ECB tak má viac priestoru na aktívnu podporu slabého dopytu a zlepšenie situácie v rámci poskytovania úverov komerčným subjektom. ECB svoj postoj zverejnila v novej každomesačnej správe.
  • USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v týždni do 6. júla v USA nečakane vzrástol o 16 tisíc na 360 tisíc žiadostí, uviedlo ministerstvo práce.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna včera čelila výrazným výkyvom na obe strany, voči euru v dopoludňajších hodinách posilnila tesne k hladine 25,85 CZK/EUR, vzápätí však došlo ku korekcii kurzu a koruna oslabila nad úroveň 25,95 CZK/EUR, o svoje zisky tak prišla. V neskorých popoludňajších hodinách menový pár ešte raz obrátil trend a okolo 17 hodiny sa obchodovalo na hladine 25,93 CZK/EUR. K významnejším výkyvom došlo i na páre s dolárom, ktorý v priebehu nočnej seansy skokovo posilnil až k hranicu 19,60 CZK/USD. Ráno  koruna strácala, v priebehu dopoludnia svoje straty mierne korigovala. Na začiatku popoludnia znovu oslabila nad hranicu 19,90 CZK/USD, na ktorej tiež v závere dňa ukončila.
  • V stredoeurópskom regióne sa odrážala zvýšená volatilita na hlavných trhoch, forint v ranných hodinách oslabil, hneď však obrátil trend, posilnil a po zvyšok dňa vykazoval mierne výkyvy na obe strany, uzatváral na 292 HUF/EUR. Podobný vývoj sa odohral na páre PLN/EUR, keď do dopoludňajších hodín zlotý oslaboval až k hladine 4,34 PLN/EUR, následne však do popoludňajších hodín výrazne posilnil na úroveň 4,318 PLN/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre včerajší vývoj kurzu reagoval na značné posilnenie eura v priebehu stredajšej nočnej seansy, kedy po výstupe guvernéra Fedu Bena Bernanka dolár veľmi významne strácal. Spoločná európska mena tak v ranných hodinách oslabila pod hranicu 1,31 USD/EUR, pod ktorou sa pohybovala po zvyšok dňa. Okolo 17 hodiny sa kótovala za 1,302 USD/EUR.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • ČR: Platobná bilancia (máj)
  • Maďarsko: Priemyslová produkcia (máj)
  • Poľsko: Platobná bilancia (máj)
  • Eurozóna: Priemyslová produkcia (máj)
  • USA: Index cien výrobcov (jún), Spotrebiteľská dôvera - University of Michigan (júl)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností