Akcenta top

Ranné správy 11. 7. 2013

Ranné správy 11. 7. 2013

Kľúčové udalosti

  • Nemecko: Spotrebiteľské ceny v júni vzrástli o 0,1 % m/m a o 1,9 % r/r.
  • Slovensko: Priemyslová produkcia sa v máji zvýšila o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r.
  • USA: Zo včera zverejneného zápisu z júnového zasadania FOMC (vrcholný orgán Americkej centrálnej banky Fed) vyplynulo, že medzi centrálnymi bankármi nepanuje jasná zhoda o tom, kedy by mal Fed začať s ukončovaním výkupu cenných papierov (tzv. QE). Neskôr na tlačovej konferencii šéf Fedu B. Bernanke prehovoril výrazne proti rýchlemu ukončeniu QE, čím citeľne oslabil americký dolár.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna včera voči euru strácala. Z ranných kotácií v blízkosti hladiny 25,85 sa obchodovanie v priebehu dňa presunulo o cca 10 halierov vyššie a okolo 17 hodiny sa kurz kótoval zhruba na hladine 25,95 CZK/EUR. Korune chýbali impulzy z domácej ekonomiky. Výhľad na nasledujúce týždne zostáva pre korunu negatívny, keďže pravdepodobnosť intervencií proti korune po júnovom zasadaní ČNB vzrástla. Okrem toho sa zdá, že trh možnosť zásahu ČNB proti korune podceňuje.
  • Voči americkému doláru koruna z denného nadhľadu stagnovala a obchodovalo sa okolo hladiny 20,20 CZK/USD. V nočných hodinách však koruna v reakcii na prejav B. Bernankeho (Fed) prudko posilnila a dnes ráno sa kurz kótuje pod hranicou 20 CZK/USD. K poľskému zlotému sa včera všetko podstatné odohrávalo v zhruba 2-halierovom pásme 5,98 – 6,00 CZK/PLN.
  • Zo stredoeurópskych mien včera strácal i poľský zlotý, ktorý sa v závere popoludnia dostal k hladine 4,34 PLN/EUR. K euru oslabil i maďarský forint.
  • Na hlavnom menovom páre euro voči americkému doláru v priebehu dňa mierne posilňovalo z ranných 1,28 USD/EUR na popoludňajšie hodnoty okolo úrovne 1,285. V priebehu dňa neboli zverejnené žiadne dôležité dáta a obchodovalo sa tak v relatívnom pokoji. To sa zmenilo najprv so zverejnením tzv. minutes (zápis z posledného zasadania Fedu) a následne s prejavom B. Bernankeho, ktorý vyznel výrazne v prospech veľmi uvoľnenej menovej politiky. Čo konkrétne bolo povedané? Hlavne to, že zníženie nezamestnanosti na 6,5 % a nižšie automaticky neznamená zvýšenie úrokových sadzieb Fedom a to hlavne, keď sa inflácia bude nachádzať pod dvojpercentným inflačným cieľom. Ani obmedzovanie QE od septembra už nie je tak pravdepodobné ako sa najprv zdalo. Bernankeho slova vyzneli v tom duchu, že Fed s obmedzovaním QE začne, ale pravdepodobne neskôr a pomalšie, než s čím sa pôvodne počítalo. Na slová Bernankeho reagoval americký dolár prudkým oslabením. Voči euru v priebehu niekoľko hodín zamieril z úrovne 1,29 až na 1,32 USD/EUR. Výrazná volatilita na tomto menovom páre panuje i v dnešných ranných hodinách, keď sa obchoduje tesne pod úrovňou 1,31.

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • USA: Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností