Akcenta top

Ranné správy 1 . 7. 2013

Ranné správy 1 . 7. 2013

Kľúčové udalosti

  • ČR: Český štatistický úrad revidoval hrubý domáci produkt (HDP) českej ekonomiky za 1. štvrťrok tohto roku na -1,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom (pôvodne -1,1 %) a na -2,4 % medziročne (pôvodne -2,2 %). Zahraničný dlh ČR medziročne narástol o 65,7 mld. Kč na 1983,6 mld. Kč (51,9 % HDP).
  • Nemecko: Spotrebiteľské ceny sa v júni zvýšili 0,1 % m/m a o 1,8 % r/r z májových 1,5 %.
  • USA: Index priemyselnej aktivity z oblasti Chicaga v júni poklesol na 51,6 bodu z predchádzajúcich 58,7 bodu. Index spotrebiteľskej dôvery vydávaný Michiganskou univerzitou v júni vzrástol na 84,1 bodu z májových 82,7 bodu.

Vývoj na devízovom trhu

  • Koruna dokázala v piatok voči euru zmazať časť štvrtkových strát a zamierila naspäť pod hladinu 26 CZK/EUR. Najsilnejších hodnôt dosiahla v priebehu popoludnia, kedy sa kurz kótoval ešte o 10 halierov nižšie. V závere popoludnia však koruna začala znovu strácať a obchodovanie sa presunulo naspäť do tesnej blízkosti hladiny 26. Revidovaný údaj o HDP na kurz koruny vplyv nemal. Z nadhľadu celého minulého týždňa koruna oslabila, keď negatívne reagovala na štvrtkové zasadanie bankovej rady Českej národnej banky (ČNB), respektíve na prehlásenie guvernéra M. Singera, že ekonomické dáta vyznievajú v prospech ďalšieho uvoľnenia menovej politiky a zvyšuje sa tak pravdepodobnosť zahájenia intervencií. Čo to vlastne znamená pre kurz koruny? V nasledujúcich týždňoch by sa mala nachádzať na slabších hodnotách okolo hranice 26 CZK/EUR a vyššie. Ak by tomu tak nebolo, pravdepodobnosť zásahu ČNB na oslabenie koruny bude vysoká.
  • Voči americkému dolára koruna v priebehu piatku najprv posilňovala a dostala sa až k úrovni 19,80 CZK/USD. Ku koncu popoludnia však znovu začala strácať a zamierila naspäť k hranicu 20 CZK/USD. Voči poľskému zlotému koruna posilnila naspäť pod 6 CZK/PLN.
  • Z ostatných stredoeurópskych mien poľský zlotý k euru skôr strácal, keď obchodovanie prebiehalo bezpečne nad hladinou 4,30 PLN/EUR. Maďarský forint naopak ďalej mierne posilňoval, keď sa prevažná väčšina obchodov realizovala okolo hladiny 295 HUF/EUR.
  • Na hlavnom menovom páre euro v priebehu dňa mierne posilňovalo a niekoľko obchodov sa dokonca uskutočnilo nad hladinou 1,31 USD/EUR. Po mierne lepších dátach z USA však euro v priebehu krátkej chvíle oslabilo k úrovni 1,30 USD/EUR. V tomto týždni bude Kľúčovou udalosťou pre vývoj na eurodolári štvrtkové zasadanie Európskej centrálnej banky (ECB).

Dnešné očakávané dáta a udalosti

  • ČR: Index nákupných manažérov PMI z priemyslu (jún), Plnenie štátneho rozpočtu (jún)
  • Eurozóna: Index nákupných manažérov PMI (jún), Index spotrebiteľských cien (jún, odhad), Miera nezamestnanosti (máj)
  • USA: Index PMI (jún), Index ISM z priemyslu (jún)
AKCENTA CZ
najväčšia platobná inštitúcia
v strednej Európe
Chcem sa stať klientom
46.000
klientov
20
viac ako
rokov skúseností